JAUNUMI
IZSTĀDES PROGRAMMA ARHĪVS MĀKSLINIEKI
MĀKSLA 20.gs MĀKSLA
PROJEKTI GADA TIRGI PAR MUMS E-PASTS

ART MOSCOW 2004
ILMĀRS BLUMBERGS, IEVA ILTNERE, RITUMS IVANOVS, FRANČESKA KIRKE, LEONARDS LAGANOVSKIS

25.05.2004. - 30.05.2004.

RĪGAS GALERIJA jau ceturto reizi tika uzaicināta piedalīties prestižajā 8. Starptautiskajā mākslas izstādē ART MOSCOW, kuru atklāja 2004. gada 25. maijā Maskavā, Centrālajā Mākslinieku namā. RĪGAS GALERIJAS piedalīšanās izstādē ART MOSCOW bija iekļauta Latvijas Republikas Kultūras ministrijas programmā “Valstiski nozīmīgi kultūras pasākumi 2004. gadā. LR Kultūras ministrijas un Krievijas Federācijas starptautiskās sadarbības programma 2004. – 2006. gadam”.

Šogad RĪGAS GALERIJA izstādē ART MOSCOW reprezentēja mākslinieku Ilmāra Blumberga, Ievas Iltneres, Rituma Ivanova, Frančeskas Kirkes, Leonarda Laganovska un Sarmītes Māliņas mākslas pētījumu par tēmu, ko nosacīti varētu formulēt kā „FETIŠS dzīvē un FETIŠS mākslas norisēs”, tā izpausmes dažādu mākslinieku interpretācijās, raugoties no dažādiem aspektiem.
Ekspozīcijā bija iekļauti Ievas Iltneres, Rituma Ivanova un Frančeskas Kirkes darbi, kas nav bijuši agrāk nekur citur eksponēti – kopumā 14 lielformāta gleznas, kuras autori radījuši īpaši šai izstādei, kā  arī vairāk kā 100 Ilmāra Blumberga un Leonarda Laganovska fotogrāfijas un Sarmītes Māliņas objekti „Mūžīgā” un „Mūžīgā uguns”.

Gleznotāja Ieva Iltnere RĪGAS GALERIJAS projekta ietvaros Starptautiskajā laikmetīgās mākslas izstādē ART MOSCOW piedāvāja versijas par sirreālista un dadaista Men Reja (Man Ray) slavenām fotogrāfijām. Autori inspirējuši darbi, kuri ir mākslas un vēstures fakts, un kas ar savu klātbūtni iespaidojuši mākslas procesus, bijuši par iedvesmas avotu daudziem māksliniekiem. Ievas Iltneres interpretācijā Men Reja slavenās „asaras” atdzimušas jaunā pakāpē, iegūstot ekspresīvu un noslēpumainu tēlu raksturu.
Māksliniece Frančeska Kirke sev raksturīgā izteiksmes veidā par savu darbu tēliem izvēlējusies dažādu vēsturisko laikmetu tipiskus sievišķā fetiša atribūtus un simbolus – kurpes, rotas, maskas u.c. Par fetišu, kulta objektu Frančeskas Kirkes interpretācijā kļuvusi arī sievietes kailfigūra, citējot Ticiāna vai kāda cita aizgājušo gadsimtu mākslinieka darbus.

Mākslinieks Ritums Ivanovs projekta ietvaros izstādē ART MOSCOW piedāvāja jaunu darbu sēriju „Trade Mark Beauty”. Gleznu tēli ir mediju starptautiskās industrijas populārākās aktrises, modeles un citas pop zvaigznes, kuras kļuvušas par sava laikmeta skaistuma un dzīves stila etaloniem. Mākslinieka darbos fetišs ir skaistums, kas tiek pielūgts un kas, balstoties uz veiksmīgu public relations, ar masu mēdiju palīdzību valda pār pasauli. Ritums Ivanovs izvēlējies tādus skaistuma simbolus kā popzvaigzne Britnija Spīrsa, T.A.T.U. soliste Jūlija Volkova, supermodele Keita Mosa, aktrise Pamela Andersone un tenisiste Anna Kurņikova.

Ilmārs Blumbergs izstādē ART MOSCOW eksponēja fotosēriju no projekta „Māj-turība”, kas 2003. gadā bija eksponēta RĪGAS GALERIJĀ mākslinieka personālizstādes “Zīmējumi ir kastītē” ietvaros. Šajās fotogrāfijās autors pievērsies cilvēcisko attiecību analīzei. Mākslinieks pēta tuvu cilvēku attiecību ambivalento dabu – mīlestību un sāpes kā universālus jēdzienus, kas stājas pretī autora individuālajai  pieredzei.

RĪGAS GALERIJAS projekta ietvaros Starptautiskajā laikmetīgās mākslas izstādē ART MOSCOW bija apskatāma arī Leonarda Laganovska fotosērija „Bordeaux vīns”, kas 2004. gadā bija aplūkojama mākslinieka personālizstādē „Tiesības iekārot” RĪGAS GALERIJĀ. Šī sērija ir mākslinieka mēģinājums raisīt skatītāja asociācijas, skatot vīnu visdažādākajos apstākļos un veidos. Vīns – kā asins šļaksti uz loga rūts, uz ziedlapiņām, ritot lejup pa mājas stūri, vīns kā asiņu peļķe, kas nepārprotami rada nemiera sajūtu un satraukumu.

Laikmetīgās mākslas izstāde ART MOSCOW ir  nozīmīga mākslas programma ar  starptautisku reputāciju. Tā ik gadu tiek papildināta ar starptautiskiem semināriem. Šogad izstādes ART MOSCOW ietvaros notiks Josifa Bakšteina kolokvijs par tēmu „Laikmetīgā māksla mediālajā kontekstā”.
Izstādes ART MOSCOW dalībnieku skaits ir ierobežots un pakļauts starptautiskas žūrijas atlasei. Ekspertu vidū ir ievērojami mākslas kuratori, Venēcijas biennāles Krievijas ekspozīcijas kuratori – Viktors Miziano, Josifs Bakšteins (žurnāla „Художественная жизнь” galvenais redaktors un izdevējs), pazīstams filozofs un kultorologs Boriss Groiss, Hanss Knolls (Vīne), Volkers Dīls (Berlīne) u.c.
Izstāde regulāri iepazīstina ar Venēcijas biennāļu laureātu sniegumu, Austrumeiropas muzeju un pasaules kuratoru projektiem. Šogad izstādes programmā bija iekļauti:
Not Vital (Šveices laikmetīgā māksla, kurators Matiass Rotmillers);
Marsela Dišāna balvas laureāti - Tomass Hiršhorns, Dominiks Gonsaless-Foersters, Metjū Mersje,
Norio Kobajaši ar projektu „Ciparu virtuve” (Japānas laikmetīgā māksla),
grupa “Escape” (ART MOSCOW 2003 prēmijas laureāti),
somu video mākslas darbi.

RĪGAS GALERIJAS projekta kuratore - Inese Riņķe.
Projektu atbalstījusi LR Kultūras ministrija, LR Ārlietu ministrija, LR vēstniecība Krievijas Federācijā un Valsts kultūrkapitāla fonds.

IEVA ILTNERE. Pēc Men Reja