JAUNUMI
IZSTĀDES PROGRAMMA ARHĪVS MĀKSLINIEKI
MĀKSLA 20.gs MĀKSLA
PROJEKTI GADA TIRGI PAR MUMS E-PASTS

ILMĀRS BLUMBERGS
LŪGŠANA PAR REDZĒŠANU

31.03.2005. - 30.04.2005.

ILMĀRA BLUMBERGA PERSONĀLIZSTĀDE „LŪGŠANA PAR REDZĒŠANU”
2005. gada 31. marts – 30. aprīlis
Fotogrāfijas, instalācija, zīmējumi, DVD filma „Cilvēks/The Man”

Ilmāra Blumberga personālizstāde „Lūgšana par redzēšanu” ir liela izstāžu projekta kulminācija. Projekts aizsākās Rīgas galerijā pirms diviem gadiem kā mākslinieka izstāde „Zīmējumi ir kastītē” un turpinājās Tartu Mākslas muzejā. Izstādē bija pieteikta jau daļa tēmu un ideju, kas vēlāk parādījās arī Venēcijā – mākslinieka izstādē San Ludovico baznīcā 2004. gadā, par kuru autors saņēma Latvijas Mākslinieku savienības Gada Lielo balvu vizuālajā mākslā 2004. Ekspozīcija Rīgas galerijā piedāvā izvērstu un papildinātu lielo fotogrāfiju sēriju, instalāciju, zīmējumus un DVD filmu.
Ilmārs Blumbergs, kuru var uzskatīt par spēcīgāko mītiskās domāšanas pārstāvi Latvijas mākslā, vienmēr ir nodarbināts ar tēmu, kas ir definējama kā cilvēks un viņa eksistences „nepanesamais vieglums”, ar kuru katrs un visi saskaras savā dzīves gājumā. Dzīve un nāve ir viņa mākslas izpētes objekts, sastopams mākslinieka daiļradē - scenogrāfijā, stājdarbos, grāmatu ilustrācijās, grafikā. Ja izstādes „Zīmējumi ir kastītē” ideja akcentē katra personības individuālo vērtību, tad „Lūgšana par redzēšanu” atklāj lūgšanu kā uzrunu ikkatram, kas spēj novērtēt un sadzirdēt šo individuālo pasauli.
Ekspozīcijas centru veido desmit lielizmēra fotogrāfijas, kurās vērojams vīrieša torss. Mākslinieks fotogrāfijas apstrādājis ar roku – berzējis, skrāpējis, pulējis. Fotogrāfijas papildina instalācija, veidota no oglēm, mūsdienu Latvijā sadedzinātām grāmatām un 30 pāriem bronzas lūdzēju pēdām, kas atlietas vaska formā un autora īpaši apstrādātas.
Izstādē Rīgas Galerijā pirmo reizi Rīgā publiski demonstrēta Ilmāra Blumberga filma „Cilvēks/The Man” DVD formātā (mūzikas autors Jānis Petraškēvičs, scenārijs – Ilmārs Blumbergs, Ivars Runkovskis), kurā sev raksturīgajā veidā mākslinieks pēta cilvēka eksistences ceļu no dzimšanas līdz nāvei.
Braucot ar savu izstādi uz Venēciju, mākslinieks zināja, ka vēlas zīmēt pilsētu. Uzturoties tur divus mēnešus, tapa jauni darbi, speciāli personālizstādei Rīgas Galerijā. Tie ir iekļauti divos maza - „kabatas” - formāta albumos, kas radušies, zīmējot gandrīz plenērā. Vēlāk Rīgā tie pārtapa 72 zīmējumos, kas kopā ar fotogrāfijām ir eksponēti galerijā. Minimālisma estētikā balstītie neliela formāta zīmējumi inspirēti no mākslinieka fotogrāfijām, kurās autors „kā tūrists” fiksējis visu, kas saistās ar šo neparasto pilsētu. Tajās vērojama skaista itāliete, lagūna miglā, gondolas vai cipreses siluets naktī, plūdi Venēcijas ielās, San Marco laukuma slavenas kafejnīcas interjers, pils lustras, un, protams, visuresošās nāves klātbūtne. Izstādes ekspozīcijā iekļauta izlase - 43 fotogrāfijas.
Venēcija kā mūžības un reizē iznīcības simbols ir iedvesmojusi daudzus māksliniekus, viņu vidū Viskonti, Brodski. Arī Ilmāru Blumbergu, kurš Venēcijā ieskatījās jau 2001. gadā, kad ar filmu „Burvju flauta” (rež. Viesturs Kairišs) pārstāvēja Latviju 49. Venēcijas biennālē.

Izstādes kuratore: Inese Riņķe
Izstādi atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Kultūras pārvalde, Rietumu Banka un Noass

Publikācijas:
Pēteris Bankovskis. Lūgšana pēc Venēcijas // Diena - 2005. gada 2. aprīlis - 14. lpp.
Aiga Dzalbe. Kastītes pīšļu noslēpumi // Kultūras Forums - 2005. gada 15.-22. aprīlis - 9. lpp.
Normunds Naumanis. Liecība // Studija - 2005. februāris / marts (40) - 38.-41. lpp.
Daiga Rudzāte. Par cilvēka ceļu // Diena. Izklaide - 2005. gada 25. marts.
Анна Горская. Прошение художника // Телеграф – № 70 (860), 12 апреля 2005, стр. 12

ILMĀRS BLUMBERGS. Lūgšana par redzēšanuILMĀRS BLUMBERGS. Lūgšana par redzēšanuILMĀRS BLUMBERGS. Lūgšana par redzēšanuILMĀRS BLUMBERGS. LŪGŠANA PAR REDZĒŠANUSkats no izstādes