No 6. līdz 1. oktobrim RĪGAS GALERIJĀ skatāma Henriha Vorkala personālizstāde „It’s Andy Warhol”, zem kuras provokatīvā nosaukuma slēpjas mākslinieka mīlestība un interese par Endiju Vorholu.
1980. gados ASV televīzijā Endijam Vorholam bija raidījums ar nosaukumu „It’s Andy Warhol”. Henriha Vorkala personālizstāde Rīgas Galerijā būs kā sava veida turpinājums tam, par ko savos raidījumos runāja Vorhols. Izstādē būs eksponēti ap 20 jauni pasteļtehnikā veidoti darbi, kuros mākslinieks izmantojis sev raksturīgās metodes un izteiksmes līdzekļus, kas tuvi popārta estētikai.
Jau kopš 1960. gadiem, Henriha Vorkala radošās darbības aizsākuma, mākslinieka estētika veidojas ciešā, pastarpinātā ASV popkultūras impulsu ietekmē, īpaši simpatizējot popārta māksliniekiem Endijam Vorholam un Robertam Raušenbergam (Robert Rauschenberg). Henriham Vorkalam tuva ir ironija ar kādu šie mākslinieki, īpaši Endijs Vorhols, pauž savu attieksmi pret aktuāliem notikumiem un pret pasaules ainu kopumā.
Izmantojot līdzīgus mākslinieciskās izteiksmes paņēmienus kā Endijs Vorhols – sērijveida attēlus, kas savdabīgā veidā mijas ar renesanses iecienīto zelta griezumu, motīvus, kas ceļo no viena darba uz otru, mākslinieks konfrontē dažādus mākslas laikmetus sākot no renesanses līdz popārtam. Henrihs Vorkals izmanto plaši zināmus elementus (Cambell’s konservi, Coca Cola, elektriskais krēsls, ASV dolāra zīme u.c) un tēlus (Merilina Monro, Miks Džegers), kas lielā mērā ar Endija Vorhola palīdzību nu jau ieguvuši sava laikmeta ikonu statusu.
Savos darbos autors pievērsies arī rokgrupas „Rolling Stones” zvaigznei un leģendai – Mikam Džegeram (Mick Jagger), kura personība un viņa radītais tēls cilvēcīgi un intelektuāli fascinē autoru jau kopš 1960. gadu sākuma, kad līdztekus aizsākās abu profesionālā karjera katram savā pašizpausmes formā. Mākslinieks uzskata, ka Mika Džegera, kā arī Endija Vorhola personības ar savu radošo darbību ilustrē veselu laikmetu ne vien ASV vēsturē, bet visas pasaules mērogā.
Tāpat Henrihs Vorkals turpina citēt un interpretēt franču glezniecības meistarus.
Kloda Monē (Claude Monet) glezna „Impresija. Saullēkts”, kura uzskatāma par aizsākumu impresionismam un tam sekojošajiem 20. gadsimta modernisma virzieniem glezniecībā, izstādē tiks eksponēta piecos variantos. Tie, savukārt, tapuši no oriģināla reprodukcijām. Veidojot dažādās gleznas interpretācijas, mākslinieks izmantojis savu “mūžīgo tēmu” [H. Vorkals] – zelta griezumu, kas kalpo gan kā tehniska atslēga ģeniāla mākslas darba atšifrēšanai, gan kā filozofiska metafora.
Izstādē skatāmas arī Vinsenta van Goga (Vincent van Gogh) gleznu interpretācijas, kuru ietvaros Henrihs Vorkals risina jautājumu par mākslas un naudas attiecībām, kas van Goga dzīves kontekstā iegūst pavisam tiešu nozīmi.
Henrihs Vorkals piedalījies nozīmīga rakstura grupu izstādēs Latvijā un Eiropā:
Starptautiskā plakātu biennāle Varšavā (2002)
Starptautiskā grafikas biennāle Kēnigsbergā (2000)
Henriha Vorkala personālizstādes:
Rīgas Galerijā (1993, 1999)
„Popārts ir miris” (2001; kopā ar Juri un Vilni Putrāmiem)
„Dzimis Amerikā” (2003), par kuru māksliniekam piešķirta Gada Balva 2003 nominācijā „Personālizstāde kādā no Latvijas galerijām”.
Henriha Vorkala darbi atrodas vairākās nozīmīgās kolekcijās Latvijā un ārzemēs: Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (bij. Valsts Mākslas muzejs), Latvijas Mākslinieku savienības muzeja kolekcijā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (bij. Dekoratīvi lietišķās mākslas muzejs), Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Jane Voorhees Zimmerli mākslas muzejā Ratgersas Universitātē Ņujorkā, ASV.