JAUNUMI
IZSTĀDES PROGRAMMA ARHĪVS MĀKSLINIEKI
MĀKSLA 20.gs MĀKSLA
PROJEKTI GADA TIRGI PAR MUMS E-PASTS

MĀKSLA UZ PAPĪRA
Grupas izstāde

26.01.2006. - 04.03.2006.

Izstādē piedalījās Rīgas Galerijas īpaši uzaicināti mākslinieki ar vairākiem darbiem.
Pavisam bija iespēja apskatīt 35 autorus ar vairāk kā 140 darbiem.

Izstādes dalībnieki - gan mākslinieki, kuriem papīrs ir profesionāls izpausmes veids (Māris Bišofs, Māris Subačs, Juris Putrāms un Vācijā dzīvojošais Vilnis Putrāms), gan gleznotāji (Ģirts Muižnieks, Sandra Krastiņa, Helēna Heinrihsone, Ivars Heinrihsons, Vija Zariņa, Kaspars Zariņš), kā arī laikmetīgās mākslas konceptuālisma metri (Oļegs Tillbergs, Pēteris Sidars, Ojārs Pētersons, Leonards Laganovskis u.c.)

Ar 8 darbiem no izcili smalkas zīmējumu kolekcijas bija pārstāvēts Vilnis Zābers (1963 – 1994), 1980. - 1990. gadu konceptuālās mākslas pārstāvis, kā arī Lielbritānijā dzīvojošs latviešu mākslinieks Laimonis Mieriņš. Ilmārs Blumbergs piedalījās ar 8 jauniem Venēcijas zīmējumiem ar ogli uz rokas lējuma papīra.
Izstādes tēma tika apspēlēta visdažādākajos veidos. Šeit bija gan Pētera Sidara karstās līmes struktūras uz papīra, Ģirta Muižnieka kolāžas un gleznojumi, Oļega Tillberga aizsargājoši stiklotā kastītē ievietots papīra vīstoklis.
Mākslinieki lieto visdažādākos materiālus: zīmuli, tušu, ogli, krāsainus zīmuļus, pildspalvu, guašu, akvareli, karstu līmi, kolāžas, smēreļļu, dažādas uzlīmes, flomasteru, krītiņus, sangīnu, grafītu, laku utt.

Vēsturiski papīrs ir ķīniešu izgudrojums, un tā rašanos mūsu ēras 1. gs. veicināja nepieciešamība pārrakstīt reliģiskos tekstus. Cauri gadsimtiem papīrs ir bijis nozīmīgs informācijas izplatīšanas instruments, taču ne mazāk svarīga nozīme tam ir bijusi mākslā. Papīra dažādās formas, toņi un faktūras visos laikos piesaistījušas mākslinieku interesi. Mākslas darbi tapuši uz gluda, grubuļaina, taisnstūra formas papīra, papīra tīstokļiem, uz rokas lējuma papīra, balināta papīra utt.
Arī mūsdienās mākslinieki bieži vien izvēlas papīru, jo tas ir viegls, cenas un izmēru ziņā demokrātisks, pateicoties zināmai distancētībai, ko piešķir stikls, arī laikmetīgs radošo ideju izpausmes veids.

Izstādes kuratore un ekspozīcijas autore: Inese Riņķe

MĀRIS BIŠOFS. Grāmata ar acīmMāksla uz papīraMāksla uz papīraMāksla uz papīra