JAUNUMI
IZSTĀDES PROGRAMMA ARHĪVS MĀKSLINIEKI
MĀKSLA 20.gs MĀKSLA
PROJEKTI GADA TIRGI PAR MUMS E-PASTS

JĀZEPS GROSVALDS
MĀKSLINIEKA 115. GADADIENAI VELTĪTA IZSTĀDE.

27.04.2006. - 20.05.2006.

No 2006. gada 27. aprīļa līdz 20. maijam Rīgas Galerijas pirmajā un otrajā stāvā būs aplūkojama izcilā mākslinieka Jāzepa Grosvalda (1891–1920) darbu izstāde. Tajā būs eksponētas gleznas gan no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijām, gan no vairākām privātkolekcijām. Aplūkojami būs arī 12 Jāzepa Grosvalda mākslas darbi no privātkolekcijas Zviedrijā, kas agrāk nekur citur Latvijā nav bijuši eksponēti.
Izstādes atklāšanas dienā tiks prezentēta arī mākslas zinātnieka un profesora Eduarda Kļaviņa grāmata "Džo. Jāzepa Grosvalda dzīve un māksla", kura tapusi sadarbībā ar izdevniecību "Neputns". Grāmatas redaktore - Laima Slava, mākslinieks - Juris Petraškevičs, apjoms - 360 lpp., iekļauti vairāk kā 300 attēli.
Grāmata ir ilggadīga darba rezultāts, – nenovērtējams pētījums par mākslinieka dzīvi un daiļradi, par viņa nozīmi latviešu nacionālās modernisma skolas veidošanās procesā.
Saistībā ar mākslinieka jubileju, kā arī novērtējot vietas tradicionālās mākslinieciskās saknes un lielo nozīmi šodienas kultūras dzīvē, 27. aprīlī pie ēkas Rīgā, Aspazijas bulvārī 20, tiks atklāta Jāzepam Grosvaldam un viņa ģimenei veltīta piemiņas plāksne, kas izgatavota ar Rīgas domes finansiālu atbalstu.

Jāzeps Grosvalds ir viens no modernisma aizsācējiem latviešu glezniecībā. Viņa daiļrade, konsolidējot klasiskās mākslas tradīcijas, moderno izteiksmi un nacionālās iezīmes, radīja apvērsumu, ietekmējot tālākos latviešu mākslas attīstības procesus. Baudījis labu izglītību un iespēju klātienē iepazīties ar Rietumeiropas mākslas labākajiem paraugiem un modernisma tendencēm, Jāzeps Grosvalds pulcēja ap sevi talantīgus jaunos māksliniekus, tādejādi kļūstot par katalizatoru virknei jaunu notikumu Rīgas mākslas dzīvē.
Apstāklis, ka šogad aprit 115 gadi kopš Jāzepa Grosvalda dzimšanas, ir ļoti nozīmīgs iemesls parādīt izcilā mākslinieka darbu izstādi RĪGAS GALERIJĀ – autentiskajā mākslinieka un viņa ģimenes vidē. Ēka, kur šobrīd atrodas galerija, ir Jāzepa Grosvalda tēva – ievērojama sabiedriskā un politiskā darbinieka Frīdriha Grosvalda (1850–1924) un viņa ģimenes bijušais namīpašums (toreiz Teātra bulvāris 2) – sava laika nozīmīga mākslinieciskā gara un radošu domu apmaiņas vieta. Pie Grosvaldiem bieži ciemojās pazīstami tā laika latviešu literatūras, mūzikas un mākslas cilvēki – Anna Brigadere, Rūdolfs Blaumanis, Jāzeps Vītols, Malvīne Vīgnere-Grīnberga, Jānis Rozentāls, Vilhelms Purvītis, Kārlis Brencēns, Rihards Zariņš, Jūlijs Madernieks u. c. Grosvaldu namā valdošā augstas kultūras gaisotne neapšaubāmi ietekmēja arī viņu bērnus.
Līdz ar Jāzepa Grosvalda atgriešanos no mākslas studijām Minhenē un Parīzē, Aspazijas bulvārī 20, mākslinieka II stāva dzīvoklī, sāka pulcēties domu biedru grupa. Ar dzejnieka Kārļa Krūzes tāda paša nosaukuma lugas inscenējumu 1915. gadā šeit dzima ideja par pulciņa „Zaļā puķe” izveidošanu, pāris gadus vēlāk tam kļūstot par Ekspresionistu grupu, bet 1920. gadā no tās izveidojās leģendārā Rīgas mākslinieku grupa, kuras nozīme latviešu nacionālās mākslas attīstībā ir nepārvērtējama.
20. gs. 20.-30. gados ēkas pirmajā stāvā atradās Jāzepa Grosvalda māsas - tautas daiļamata pētnieces un popularizētājas Mērijas Grīnbergas tautas tērpu un tautas mākslas salons. Arī pēc II pasaules kara Aspazijas bulvārī 20 darbojās mākslas fonda salons un 1992. gada februārī, pārmantojot Rīgas grupas vārdu un tās ideoloģisko vēstījumu, tika dibināta RĪGAS GALERIJA.

Īsā, bet spožā mūža laikā, Jāzeps Grosvalds radījis virkni spilgtu mākslas darbu, aizsākot strēlnieku un bēgļu tēmu latviešu glezniecībā un liekot pamatus monumentālās glezniecības tradīcijām Latvijā. Mākslinieks pārstāvējis valsti nozīmīgās izstādēs Vācijā, Lielbritānijā un citur Eiropā. Jāzepa Grosvalda darbi atrodas Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijā, ka arī Vermlandes muzejā Zviedrijā.

Izstādes kuratore: Inese Riņķe
Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes kultūras departaments, Rīgas dome

JĀZEPS GROSVALDS