JAUNUMI
IZSTĀDES PROGRAMMA ARHĪVS MĀKSLINIEKI
MĀKSLA 20.gs MĀKSLA
PROJEKTI GADA TIRGI PAR MUMS E-PASTS

FRANČESKA KIRKE
PRIVĀTĀ MITOLOĢIJA

25.10.2006. - 13.01.2007.

Līdz 2007. gada 13. janvārim Rīgas Galerijas otrajā stāvā skatāma gleznotājas Frančeskas Kirkes jaunākā personālizstāde “Privātā mitoloģija”. Izstādē eksponētas 7 lielformāta un 4 mazāka izmēra gleznas, kas radītas pēdējā gada laikā un nav bijušas agrāk nekur citur aplūkojamas.

Tematiski visus šos darbus saista iespaidi, ko māksliniece guvusi šķirstot pagājušā gadsimta melnbaltos žurnālus un grāmatas ar sentimentālām ainām “no dievu dzīves”. Veco ilustrāciju kiča uzjautrinošais šarms pamudinājis autori radīt sēriju “Privātā mitoloģija”. Gūtos iespaidus māksliniece savos darbos centusies sasaistīt ar šodienu, sengrieķu un romiešu mītus projicējot uz mūsdienu realitāti, neatsakoties no sev raksturīgā ironijas un groteskas izmantojuma – piemēram, gleznā Diāna un logo parādās žurnāla Playboy zaķīšu logo, gleznā Ganimeds un ērglis – Grieķu Aviolīniju lidmašīna, māksliniece izmantojusi arī pašas iecienīto saplaisājušas gleznas virsmas efektu darbā Etna, kas šajā gadījumā šķiet radies no gleznā attēlotajiem vulkāna dūmiem. Interesanta ir Frančeskas Kirkes versija par Afrodītes tēmu: autore pārveido mītu un pasniedz to skatītājam savā versijā – parādot Afrodīti ar izmežģītu potīti.
Skatoties uz gleznu Ikars sākotnēji nav iespējams atrast stāsta galveno varoni. Līdzīgi kā pirms vairākiem gadsimtiem flāmu gleznotājs Pīters Brēgels, māksliniece Ikaru parāda gleznas tālākajā plānā, kā fona notikumu darbībai, kas risinās priekšplānā, kur neviens viņa krišanu neievēro, neviens par to neuztraucas, visi ir sadzīvisku nieku pārņemti, relaksēti, sarunājas. Klasiskās mitoloģijas motīvus un tēlus – Venēru, Ganimedu, Kentauru, Diānu, Ikaru u.c. Frančeska Kirke šoreiz attēlojusi konsekventi pieturoties pie „melnbaltās” vai „sepijas” tonālās glezniecības.

Frančeska Kirke ieņem nozīmīgu vietu latviešu glezniecības kopainā. Māksliniece aktīvi iesaistījusies latviešu mākslas izstāžu procesos jau kopš 1974. gada, piedaloties nozīmīgās izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs.
2002. gadā Valsts Mākslas muzejā notika Frančeskas Kirkes personālizstāde “Muzejs”, vairākas personālizstādes māksliniecei bijušas Mimi Ferzt galerijā Ņujorkā (2000, 2002). Pēdējā gleznotājas personālizstāde „Izzūdošais” Rīgas galerijā notika 2003. gadā.
Vēl šogad Frančeskas Kirkes gleznas būs skatāmas viņas personālizstādē „Veltījums Ermitāžai” galerijā NOMI Sanktpēterburgā.

Frančeskas Kirkes glezniecību raksturo mākslinieces specifiskais skatījums uz laika un mākslas attiecībām. Viņu interesē gan mūsdienu mākslas izteiksmes iespējas, gan pagājušo laiku vizuālās kultūras iespaidi. Māksliniece brīvi orientējas intelektuālu, vizuālu zīmju sistēmā, veido kultūrvēsturiskus citātus un izmanto tos, lai atspoguļotu mūsdienām specifisko kultūras izpratni. Tradicionālos glezniecības paņēmienus, kompozīcijas principus, krāsas un faktūras, autore savieno ar postmodernismam raksturīgu skatījumu uz pasauli.

Frančeskas Kirkes darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā, Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Valsts Tretjakova galerijā Maskavā, Ludviga muzejā Ķelnē, Jane Voorhees Zimmerli mākslas muzejā Ņūdžersijā, privātkolekcijās Latvijā un ārzemēs.
FRANČESKA KIRKE. IkarsGanimeds un ērglisAfrodīte ar izmežģīto potītiDiāna and LogoNarcissSteidzīgaisEtna