JAUNUMI
IZSTĀDES PROGRAMMA ARHĪVS MĀKSLINIEKI
MĀKSLA 20.gs MĀKSLA
PROJEKTI GADA TIRGI PAR MUMS E-PASTS

PĒTERIS SIDARS
NO COMMENTS

17.01.2007. - 10.02.2007.

No 2007. gada 17. janvāra līdz 10. februārim Rīgas galerijā skatāma Pētera Sidara personālizstāde "No Comments". Izstādes pamatā karstās līmes tehnikā veidota instalācija, kas aptver visu galerijas 1. stāvu – nedaudz ironijas, nedaudz groteskas mākslinieka skatījumā uz mūsu laikmetam raksturīgām tēmām, par galveno vērtību tomēr izvirzot pašu radīšanas ideju un kustību.
Karstās līmes tehnika ļauj radīt dažādus objektus, kas vienlaicīgi ir gan apjomīgi, gan, neskatoties uz to iespaidīgajiem izmēriem, arī viegli, mīksti un caurspīdīgi. Mākslinieks pats uzskata, ka karstā līme ir unikāls sintētiskais materiāls, kas “dod iespēju izvirzīt pašu materiālu un tehnoloģisko procesu par prioritāti”.

Pēteri Sidaru (1948) vienmēr ir interesējusi dažādu, it kā nesavienojamu lietu sintēze, spēja ieraudzīt jaunas dimensijas dažādos ikdienas materiālos: tekstilā, tekstilšķiedrā, konstruktoru detaļās, kapara stieplē, stikla šķiedrā, kūdras podiņos, karstā līmē, laminēšanas tehnoloģijā u.c. To visu autors izmantojis realizējot savas idejas, tādējādi noārdot robežas starp dažādiem vizuālās mākslas veidiem.
“Mani darbi nav domāti vēstījumiem vai manifestācijām, vai filozofēšanai, tie nav domāti pastāstīšanai vai iztulkošanai. Mans dzīves stāvoklis, kuru es pieņemu kā kustību, atbilst manu darbu būtībai. Es mēģinu savos darbos radīt prieku un turpināt manās iecerēs aizsākto rotaļu.”

Pēteris Sidars beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu. Latviešu mākslā autors ienāca 1970. gadu beigās ar košās krāsās austiem gobelēniem. Taču palēnām mākslinieku aizvien vairāk sāka aizraut citi materiāli, to pētīšana un eksperimenti ar tiem. Pats autors teic, ka viņš strādā pēc izjūtas, „balstoties uz patiku un nepatiku. Visbiežāk man idejas ienāk galvā ieraugot kādu jaunu neparastu materiālu. Galvenais man ir forma, krāsu struktūra, intelektuālie jēdzieni un asociācijas nāk vēlāk.”

Pēteris Sidars ir pazīstams mākslinieks ne vien Latvijā, bet ļoti aktīvi piedalās arī dažādos ārvalstu simpozijos un izstādēs. 2004. un 2006. gadā autors piedalījās prestižajās Starptautiskajās Šķiedras mākslas biennālēs “No Lozannas līdz Pekinai” Ķīnā. 2004. gadā – Starptautiskajā Tsai-mo Square Cloth izstādē Taivānā un 10. Starptautiskajā mūsdienu modernās mākslas biennālē “Lace Biennial” Beļģijā. Mākslinieks bijis nozīmīgu izstāžu dalībnieks Japānā, Meksikā, ASV, Šveicē, Zviedrijā, Norvēģijā, Francijā, Itālijā, Lielbritānijā, Polijā, Ungārijā un citur. Pēterim Sidaram bijušas personālizstādes galerijās Šveicē un Vācijā, par izstādi „Kaislības” 2003. gadā Latvijas Mākslinieku savienības galerijā mākslinieks saņēma Latvijas Mākslinieku savienības Gada balvu Par radoši novatoriskiem un mākslinieciski atraktīviem formas un materiāla meklējumiem.

Izstādi atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds, „OASIS”, „Schetelig”, SIA „Bumbierkoks”
PĒTERIS SIDARS. Eņģeļi bez spārniemEņģeļi bez spārniemEņģeļi bez spārniem