JAUNUMI
IZSTĀDES PROGRAMMA ARHĪVS MĀKSLINIEKI
MĀKSLA 20.gs MĀKSLA
PROJEKTI GADA TIRGI PAR MUMS E-PASTS

GĻEBS PANTEĻEJEVS
MIGLAS ZONA

29.03.2007. - 16.04.2007.

No 2007. gada 29. marta Rīgas galerijas pirmajā stāvā skatāma Gļeba Panteļejeva jaunākā izstāde „Miglas zona”, kas, autora vārdiem runājot, „apzināti veidota izteikti konservatīva”, ar to saprotot 10 mākslas darbus, kas veidoti klasiskajās tēlniecības tehnikās - bronzas un alumīnija lējumi, kā arī vairāk vai mazāk realitātei pietuvināta veidošanas maniere. Vairākas izstādītās skulptūras risinātas klasiskajā portreta žanrā: skulptūru grupa Modesta jaunība un Riharda jaunība, Monuments Kosmosa uzvarētājiem un Pulkvedis Oskars Kalpaks. Rudbārži, 1919.g.februāris, kuru radīšanā autors pieturējies pie akadēmiskā stila.

Par izstādes galveno tēmu Gļebs Panteļejevs izvēlējies tēlniecībai neparastu parādību: miglu, kas rada izmaiņas apkārt redzamajos priekšmetos un kuru tēlniecībā šķietami ir neiespējami attēlot. Izstādes nosaukumam „Miglas zona” mākslinieks par iedvesmas avotu izmantojis tāda paša nosaukuma ceļa zīmi uz Jūrmalas šosejas. Šī zīme māksliniekā izraisījusi poētiskas, smeldzīgas sajūtas par „marginālo zonu starp realitāti un iedomu pasauli, tagadni un nākotni”. Miglas zona pauž neprognozējamību, pārvērtību iespējamību un realitātes transformāciju visos virzienos, ko izstādē apliecina darbu plūstošās formas tituldarbos Miglas zona I un Miglas zona II.
Veidojot šos darbus, Gļeba Panteļejeva galvenā ideja bija mēģināt tēlniecībā panākt dzēšgumijas efektu, līdzīgi kā to dara, izmantojot datora programmas – „viena skulptūras daļa veidota reāla, bet otra it kā izdzēsta”. Nosaukums pauž arī mākslinieka šībrīža skatījumu uz dzīvi un pasauli: „kaut kas ir skaidrs, bet kaut kas ir miglā tīts, labils un neskaidrs”.

Skulptūru grupa Modesta jaunība un Riharda jaunība, autoraprāt, rāda mūsu civilizācijas jaunību – divus komponistus: krievu Modestu Musorgski un vācu Rihardu Vāgneru armijas ķiverēs. Tēlnieks uzskata, ka novedot jaunības un romantisma idejas līdz galējībai rodas tas, ko mēs pazīstam kā komunismu un fašismu.

Skulptūra Monuments Kosmosa uzvarētājiem – krievu kosmonauta Jurija Gagarina vecumdienu portrets Gļeba Panteļejeva vārdiem runājot, „vēsta par mūsu vecās civilizācijas vecumdienām, jo jaunība bija 20. gadsimts, kad Kosmoss vēl tikai tika iekarots”. Kosmosa iekarošana tolaik bija cilvēka ambīciju un domas lidojuma simbols.

Līdzās reālistiski veidotajiem portretiem ir vairāki darbi, kuros attēlotas tēlniecībai neparastas tēmas: sadzīvē sastopamas lietas, piemēram, auto (darbā Miglas zona I un triptihā Leksikons) māja vai laiva. Nedaudz sirreālu noskaņu atstāj darbi, kuros autors akcentējis portretējamā tēla acis, tās vai nu krāsojot vai citādi izceļot: gan skulptūrā Miglas zona II, gan arī vecas sievietes portretā Rudzupuķes. Šajā skulptūrā autors izcēlis acis, lai parādītu, ka „vecs cilvēks var būt ar jauna cilvēka acīm. Acis ir vienīgais, kas cilvēkā nenoveco un parāda to, ka cilvēks ir mūžīgs”.

Triptihs Leksikons ir izstādes autora radīts simulakrs: tēlnieks mēģinājis panākt tādu efektu, it kā šie priekšmeti būtu kādai ģimenei piederējušas lietas, kas „ilgu laiku nogulējušas zemē, izraktas, tagad nofiksētas un izliktas vitrīnā. Tas ir kā vēstījums nākamajām paaudzēm par mūsu civilāziju”.

Tēnieks Gļebs Panteļejevs (dz. 1965) 1991. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas tēlniecības nodaļu, šobrīd viņš ir populārs monumentālists, kura pazīstamākie darbi ir 2006. gadā atklātais piemineklis Oskaram Kalpakam Esplanādē, 2003. gadā atklātā piemiņas zīme Melnais slieksnis pie bijušās VDK ēkas Stabu ielā 16 un 2006. gadā atklātā piemiņas zīme Tilts un mūžība Jūrmalā. Mākslinieks saņēmis vairāk kā 10 godalgas par saviem tēlniecības un dizaina objektiem, 2001. gadā viņš kļuva par Latvijas Mākslinieku Savienības Gada Lielās balvas laureātu vizuālajā mākslā. Gļebs Panteļejevs izstādēs piedalās kopš 1991. gada, līdz šim māksliniekam bijušas 9 personālizstādes, viņš piedalījies grupu izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Darbi kolekcijās:
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rīga, Latvija
Latvijas Kara muzejs
Deutche Aerospace, Minhene, Vācija
Latvijas banka, Rīga, Latvija
Hansabanka – Latvija, Rīga, Latvija
Vereinsbank, Rīga, Latvija
Latvijas Gaisa satiksme, Rīga, Latvija
Ventspils nafta, Ventspils, Latvija
Privātkolekcijas


Publikācijas presē:
Undīne Adamaite "Gods būt amatniekam" // Kultūras Diena - 2007. gada 30. marts - http://www.diena.lv/kulturas_diena/lasit.php?id=301554
GĻEBS PANTEĻEJEVS. Austrumu tepiķisMiglas zona IIGĻEBS PANTEĻEJEVS. Rudzu puķesLeksikons ILeksikons IIMonuments Kosmosa uzvarētājiemGĻEBS PANTEĻEJEVS. Miglas zona I