JAUNUMI
IZSTĀDES PROGRAMMA ARHĪVS MĀKSLINIEKI
MĀKSLA 20.gs MĀKSLA
PROJEKTI GADA TIRGI PAR MUMS E-PASTS

NELE ZIRNĪTE
NEXUS. Jaunie darbi

21.08.2007. - 08.09.2007.

No 2007. gada 21. augusta Rīgas Galerijas II stāvā būs skatāma Neles Zirnītes jaunākā personālizstāde ”Nexus”, kurā būs eksponēti ap 30 grafikas darbi, kas, gatavojoties šai izstādei, tapuši laikā no 2000. līdz 2007. gadam.

Nele Zirnīte strādā galvenokārt oforta tehnikā, reizēm izmantojot akvatintu. Arī šajā izstādē „uzticība oforta tehnikai paver iespēju “iziet cauri“ neskaitāmām plaknēm, ko pieprasa smags, bet aizraujošs darba process, norūda mērķtiecīga tieksme pēc harmonijas un saskaņotības gan sevī, gan ap sevi. Oforts – ar saviem noteikumiem, likumiemiem un kaprīzēm, kā meklējumu ceļš sevis izzināšanā, kurš sākas ar idejas vizualizēšanu un turpinās, šķērsojot plaknes robežas”, saka māksliniece.

Izstādes nosaukumā izmantotais vārds „Nexus” latīņu valodā nozīmē – saikne, saite, savienojošais elements. Nelei Zirnītei tā ir saikne starp zemi un debesīm, starp pagātni un nākotni. Neles Zirnītes darbus var nosaukt par maģisko reālismu – tajos attēloti reāli tēli neiespējamās un fantastiskās kombinācijās. Taču tas viss ir estetizēts un rada iespaidu par veselas, mistiskas pasaules eksistenci.
Grafiķe Nele Zirnīte jau kopš savas radošās darbības sākumiem ir pievērsusies cilvēka un dabas tēmai. Viņas darbos cilvēki saplūst ar dabu, transformējas fantastiskos tēlos – cilvēkos-kokos, cilvēkos-putnos, cilvēkos-klintīs, cilvēkos-ziedos u.c. Jebkura dabas parādība var tikt cilvēciskota – lietus, kur lāses ir cilvēku sejas, vai arī uguns liesmas kā cilvēki. Noskaņa ir bezgalīga un garīga, emocionāla.
„Manu darbu centrā vienmēr ir bijis cilvēks kā dzīvības formas nesējs – tik stiprs un trausls reizē. Izstādē „Nexus” dominēs tēls, kas radies jau 2000. gadu sākumā – cilvēka figūra uz stiebriņa. Vertikālās līnijas, kuras var atgādināt gan neizdibināmās tālēs iemestas makšķeres, gan savdabīgas antenas, kas veido saikni starp Zemi un Debesīm, starp pagātni un nākotni, starp dzīvi un nāvi, ilūziju un realitāti“. Piemēram, darbā „Miriādes”, kas redzams uz izstādes „Nexus” ielūguma, attēlotas neskaitāmas, baltas cilvēkveidīgas būtnes ar spārniem, kas it kā traucas augšup tumšajās debesīs. Mistiska kustība, taču šķiet, ka tai ir kāda garīga nozīme, tā ir kā pacelšanās spārnos vai pacelšanās augšup.

Nele Zirnīte piedalās izstādēs kopš 1982. gada, viņas personālizstādes bijušas Latvijā, Igaunijā, Lietuvā, Vācijā un ASV. Māksliniece Nele Zirnīte arī saņēmusi 8 nozīmīgas balvas par savu radošo veikumu, pēdējās no tām – 2007. gadā žūrijas balvu Mazo formu biennālē GRAFIX un 2005. gadā Grand Prix Mazo formu biennālē GRAFIX 2005 Bšeclavā, Čehijā.
Neles Zirnītes darbi atrodas:
Monroe County Community Koledža, MI, ASV
Municipālā Mākslas galerija Lodzā, Polija
Arizonas Mākslas Muzeja Universitāte, Arizona, ASV
USArt Foundation, Maskava, Krievija
Eksjo muzejs, Eksjo, Zviedrija
Alma Lov muzejs, Ostra Amtervik, Zviedrija
Cremona Civic Muzejs, Rīga, Latvija
Mākslas Muzejs Arsenāls, Rīga, Latvija
Valkas Novadpētniecības Muzejs, Valka, Latvija
NELE ZIRNĪTE.BingoNELE ZIRNĪTE. PielūgsmeJūtu ieleja