JAUNUMI
IZSTĀDES PROGRAMMA ARHĪVS MĀKSLINIEKI
MĀKSLA 20.gs MĀKSLA
PROJEKTI GADA TIRGI PAR MUMS E-PASTS

MAIJA TABAKA
KIMONO

11.10.2007. - 03.11.2007.

No 2007. gada 11. oktobra Rīgas Galerijā notiks Maijas Tabakas personālizstāde Kimono – 14 jaunas, īpaši šai izstādei radītas gleznas, kas tapušas no 2004. gada. Kimono - pirmā personālizstāde pēc Maijas Tabakas spožās darbu retrospekcijas Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā 2004. gadā.
Izstādes nosaukums Kimono aizgūts no kolekcijas centrālā darba ar nosaukumu „Kimono”, tas arī simbolizē mākslinieces mīlestību uz eksotiskiem un sirreāliem motīviem.
Glezna „Kimono” (130 x 110 cm, audekls/eļļa, 2007.g.) attēlo jaunu sievieti melnā japāņu zīda tērpā stāvam dīķa krastā. Kimono ir japāņu tērps, kas ir universāls un pazīstams visā pasaulē, tai pašā laikā tas ir arī ekstravagants. Šajā gleznā ūdens ir elements, kas visu sasaista, tā virsma ir nemierīga, kustīga un noslēpumaina. Jaunās sievietes sejas izteiksme ir apcerīga, it kā viņa būtu iegrimusi iekšējās pārdomās. Gleznas sirreālo iespaidu pastiprina arī peldošais bruņurupucis, kas pavērsis savu galvu pret meiteni. Skatītājs neviļus uzdod sev jautājumu: kas ir šī meitene? Iespējams viņa ir kāda teiksmaina ūdeņu pavēlniece, iespējams, mistiskā radījuma saimniece. Šādi it kā nesavienojami elementi ir raksturīgi gleznotājas Maijas Tabakas stilam, taču, atšķirībā no iepriekšējiem darbiem, šajā un arī citās jaunajās gleznās parādās gaiša, saulaina un harmoniska noskaņa.
Centrālā vieta izstādē atvēlēta dabai. Šajā gadījumā par galveno sižetisko līniju autore ir izvēlējusies ūdeni. Ūdens gan kā metafora, gan ūdens pietiekami tiešā un sirreālā nozīmē. Ūdens ir matērija, kas vienmēr mainās un tomēr ir konstanta. Ūdens, kas simbolizē Visumu, mūžību, dziļumu un dzīles. Sižetiskā līnija katrā darbā ir papildināta ar dažādiem krāšņiem mākslinieces fantāzijas radītiem elementiem. Jaunajā 12 darbu kolekcijā Maija Tabaka demonstrē savu neatkārtojamo meistarību realitātes attēlojumā, gleznās parādās arī jauni modeļi un personāži.

Vienai no pazīstamākajām Latvijas māksliniecēm Maijai Tabakai ir bijušas 14 nozīmīgas personālizstādes Latvijā, Krievijā un Vācijā. Maija Tabaka arī ļoti aktīvi piedalījusies dažādās grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Krievijā, Slovākijā, Slovēnijā, Polijā, Itālijā, Vācijā, Francijā, Nīderlandē, Somijā, Zviedrijā, ASV un Japānā. Maija Tabaka ir bijusi Vācu Akadēmijas Apmaiņas stipendiāte Rietumberlīnē (1977–78). 1976. gadā par mākslinieci slavenais režisors Hercs Franks uzņēmis dokumentālo filmu “Maijas Tabakas stāsti”. 1974. gadā Maija Tabaka saņēmusi Latvijas Mākslinieku savienības medaļu un diplomu par radošiem sasniegumiem, kā arī citus apbalvojumus

Maijas Tabakas darbi nozīmīgākajās publiskajās kolekcijās:

Valsts Mākslas muzejs, Rīga / Latvija.
Latvijas Mākslinieku savienības muzejs, Rīga / Latvija.
Valsts Tretjakova galerija, Maskava / Krievija.
Berlinische Galerie, Berlīne / Vācija.
Ludviga muzejs, Ķelne / Vācija.
Jane Voorhees Zimmerli mākslas muzejs, Ratdžersas universitāte, Ņūbransvika / Ņūdžersija / ASV.
MAIJA TABAKA. Pilsētas MadonnaMAIJA TABAKA. Meitene un jūraMAIJA TABAKA. Vasara baleta kurpēsMAIJA TABAKA. Terakotas armijaMAIJA TABAKA. Putnu barošanaMAIJA TABAKA. KIMONOMAIJA TABAKA.